Az akupresszúra szó latin eredetű, jelentése tűnyomás (acus=tű, pressus= nyomás). Elmélete azonos az akupunktúráéval. Az akupresszúrában mechanikus ingerrel (pl.: ujjnyomással) hatunk azokon a pontokon, ahová az akupunktúra tűt szúr.
A nyomásinger a bőrből idegi közvetítéssel a gerincvelőbe jut, ahonnan összetett pályarendszereken keresztül fejti ki a hatását.
A mechanikus ingerlés elsősorban kézzel történik az adott akupresszúrás pontokon, de egyes esetekben segédeszköz használatát is igénybe vesszük. Ilyen például a fülkagylón található - igen kis kiterjedésű - fülakupresszúrás pontok ingerlésére alkalmazott kínai gyógynövény mag beragasztása, majd a beragasztott mag nyomkodásával adott nyomásinger.
Az akupresszúra során alkalmazom továbbá a köpölyözést, a moxát (melegítéses eljárás) és a fül- és testgyertyát.
Mi a köpölyözés?
A köpölypohár különböző anyagokból készülhet (pl.: üveg, gumi, porcelán stb.), lényege a bőrön történő vákumképzés. A hatásmechanizmusa összetett. Helyileg fokozza a vérkeringést, az anyagcserét és a kapillárisok átjárhatóságát. A szívó hatás folytán fokozza az ozmotikus nyomást, helyi ödémát kelt és fékezi a nyirok-visszaáramlását. Növeli a szervezet ellenálló képességét.
A köpölyözés ellenjavallatai: bőrallergia, fekélyek, rosszindulatú daganat, vérzékenység, magas láz, fertőző betegség TBC, alkoholos állapot, idős-legyengült beteg, terhesség, szívelégtelenség.
Mi a moxaterápia?
Az akupunktúrával azonos tőről fakadó melegítéses, égetéses gyógymód. A terápia során a moxa rúd (fekete ürömből sodort rúd) égetésével a bőrfelszínen keresztül hőhatással ingerelhetőek a szöveti pontok. Az inger, az akupunktúrás pontokon át az idegpályákon keresztül éri el az agykérgi területet és reflex hatást vált ki. A moxa égetésekor a keletkező füstgázok bejutnak a bőrbe és az infravörös hatás és a hő besugárzása váltja ki a gyógyító hatást. Elsősorban alulműködésnél, energia hiányos állapotban használjuk.
A moxa ellenjavallatai: vérképzőszervi megbetegedésre gyógyszert szedők esetén, fertőző beteg,olyan betegségre ahol a meleg hatására fokozódik a panasz pl.: izületi gyulladás.
Mi a fülgyertyázás?
Hatásmechanizmusa alapján, a hallójáratba helyezett, meggyújtott gyertya belsejében kialakuló örvény, mint a tornádó felfelé ható húzóereje lép működésbe. A lefelé áramló füst fellazítja a fül belső falát és az ott lerakódott fülzsírt, így fizikai szinten egy tisztulási folyamatot indít el. Fül, arc-homloküreg problémák, nátha, fülzörejek, Meniere betegség esetén ajánlott.
A fülgyertyázás nem megengedett agyrázkódás, agyműtét, koponyaalapi törés, daganatos megbetegedés, gennyes folyamatok és a dobhártya sérülése vagy hiánya esetén.